ENERGIA ODNAWIALNA MAZOWIECKIE DLA FIRM I OSÓB FIZYCZNYCH

energia odnawialna mazowieckie

Energia słoneczna jest przedmiotem badań i prac naukowców na całym świecie. Potencjał jaki w niej drzemie sprawia, że wciąż szukamy bardziej efektywnego sposobu na jej wykorzystanie. Wystarczy wspomnieć, że obecnie wykorzystujemy jedynie niewielki ułamek promieniowania słonecznego docierającego na powierzchnię ziemi. Dopiero porównanie energii słonecznej z konwencjonalnymi źródłami robi wrażenie I pozwala wyobrazić sobie jakie możliwości stoją przed ludzkością, jeśli nauczymy się lepiej tę energię wykorzystywać. Wszystkie dostępne obecnie na ziemi złoża węgla, ropy oraz gazu ziemnego posiadają potencjał energetyczny równy promieniowaniu, które dociera na powierzchnię ziemi w ciągu tylko 56 dni!. Perspektywa kończących się złóż, coraz kosztowniejszego ich wydobycia zmusza do poszukiwania nowych rozwiązań. Nie bez znaczenia jest fakt, że złoża te są nierównomiernego umiejscowione dając przewagę jednych państw nad pozostałymi. Słońce dociera absolutnie wszędzie i tylko potrzebne są odpowiednie rozwiązania technologiczne aby w każdym miejscu na ziemi móc przekształcić promieniowanie słoneczne w energię zarówno cieplną jak i elektryczną.

Energia odnawialna mazowieckie, tania energia dla firm i osób fizycznych. Jednym ze sposobów wykorzystania promieniowania słonecznego jest konwersja fotowoltaiczna. Do uzyskania tego efektu potrzebny jest generator – ogniwa fotowoltaiczne, zbudowane z krzemu mono lub polikrystalicznego – oraz inwerter czyli urządzenie zamieniające prąd stały wyprodukowany przez generator na prąd zmienny, który w bezpośredni sposób może być wykorzystywany w gospodarstwach domowych oraz przemyśle.

Intensywny rozwój fotowoltaiki w ostatnich latach spowodował większą dostępnośc tych rozwiązań uważanych dotąd za rozwiązanie kosztowne I nieuzasadnione ekonomicznie. Obecnie produkcja ogniw fotowoltaicznych od roku 2000 przyrasta w tempie 40% rok do roku. Sa kraje, które w których instalacje solarne osiągnęły już parytet sieci a zatem są konkurencyjne wobec sieci konwencjonalnej. Z raportu instytutu Fraunhofer ISE wynika, że w roku 2025 fotowoltaika będzie najtańszym źródłem energii.

Statystycznie na 1m2 powierzchni ziemi w naszym klimacie pada średnio od 990 W choć są tereny gdzie bez problemu osiągalne jest 1000 a nawet 1100W/m2. Jak to przekłada się na produkcję energii?

Najczęściej dobieraną instalacją dla gospodarstw domowych jest instalacja o mocy 5 kWp. Taka instalacja wyprodukuje od 4,5 tys do nawet 5 tys kWh (przy sprzyjających warunkach). Przy obecncyh cenach energii – w okolicach 60 gr brutto dla osoby fizycznej – daje to oszczędności od 2,7 tys do nawet 3 tys zł rocznie. Instalacja oczywiście pracuje najbardziej wydajnie podczas 6 miesięcy wiosenno-letnich, gorzej natomiast sprawuje się w okresach jesienno-zimowych. Na szczęście konstrukca przepisów pozwala na wykorzystanie nadwyżek wyprodukowanej energii, których nie jesteśmy w stanie skonsumować w okresach szczytowej produkcji w ciągu kolejnych 12 miesięcy. “Zwrot” otrzymamy w postaci zbilansowania energii pobranej z wyprodukowaną w stosunku 1do 0,7 lub 0,8 w zależności od mocy naszej instalacji. Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii dobrze dobrana instalacja jest w stanie “zarabiać” na siebie mniej więcej po 6-7 latach. Dodatkowo, pojawiające się coraz częściej programy wspierające inwestycje w odnawialne źródła energii pozwalają ten czas jeszcze skrócić. Żywotność instalacji, jak uczy doświadczenie krajów Europy Zachodniej, liczone jest na 20-25 lat. Tak więc odliczając czas potrzebny na zwrot poniesionych nakładów pozostaje nam wciąż kilkanaście lat kiedy instalacja pracuje przynosząc wymierne korzyści dla naszego budżetu.

Dostępne na rynku panele fotowoltaiczne:

Panele polikrystaliczne

generujące 80% sprzedaży wszystkich paneli na rynku. Zbudowane z wielu kryształów krzemu, przez to jego powierzchnia jest niejednorodna. Proces produkcji jest mniej skomplikowany niż w orzypadku paneli monokrystalicznych z zatem rozwiązanie jest tańsze przez co bardziej dostępne. Sprawnośc paneli polikrystalicznych waha się w przedziale 12-14%. Oznacza to, że promieniowanie słoneczne jest w takim właśnie procencie konwertiowane na energię elektryczną. Sprawność ma znaczenie jedynie w przypadku ograniczonej powierzchnii przeznaczonej do montażu odności się bowiem do paramatru jakim jest 1m2. Dobierając instalację kierujemy się przede wszystkim mocą panela I liczbą paneli wykorzystanych w instalacji.

Rynek cały czas się rozwija a więc również producenci starają się produkowac panele o jak największej mocy. Najbardziej popularne na rynku jeszcze rok temu panele o mocy 250Wp praktycznie nie są już obecnie proponowane klientom. Najczęściej występująca mocą panali polikrystalicznych jest moc 265Wp, można jednak już znaleźć panele monokrystaliczne o mocy 270 czy nawet 280 Wp.

Panele monokrystaliczne

uznawane za sprawniejsze niż panele polikrystaliczne. Producenci deklarują sprawności w przedziale 14-18% ale wciąż musimy pamiętać, że sprawnośc ta odnosi się do powierzchni panela a nie jego możliwości konwersji promieniowanie słonecznego na energię eleketryczną. Panele momokrystaliczne produkowane są z monolitycznego krzemu, formowanego w procesie produkcji w cienki walec a następnie ciętego na płytki o grubości około 3 mm. Proces produkcji jest bardziej skomplikowany I kosztowniejszy stąd też I cena rynkowa jest wyższa. Przy tym procesie produkcji, dzięki bardziej uporządkowanej strukturze krzemu udaje się uzyskać większą sprawność czyli po prostu większy stosunek mocy panela do jego powierzchni. Wykorzystywane panele monokrystaliczne mają moc 290-300 Wp ale można spotkać panele o mocy znacznie powyżej 300Wp. Ich cena jest jednak często ponad dwukrotnie wyższa aniżeli paneli o mocy do 300 Wp.

Inwerter

Urządzenie odpowiedzialne za zamianę prądu stałego produkowanego przez panele fotowoltaiczna na prąd zmienny. Dodatkowo Inwerter zarządza i optymalizuje pracę instalacji.
Posiadamy w ofercie zarówno inwertery jedno jak i trójfazowe, o małych mocach stosowanych w domowych instalacjach jak również o dużych mocach, wykorzystywanych w dużych instalacjach przemysłowych.

Panele w ofercie GES:

Inwertery w ofercie GES: